top of page
 • Yazarın fotoğrafıAffekt

Kokoloji Testi; Sadece İnsansınız

Kokoloji kişilik testleri, Profesöru Isamu Saito ve Tadahiko Nagao tarafından geliştirilen, temel psikolojik gerçeklere dayanarak hazırlanmış bir tür kendini keşfetme oyunudur.


Kokoloji kitabındaki 53 oyundan bir tanesini sizler için derledik. Testlerin devamının gelmesini istiyorsanız yorumda belirtebilirsiniz.

Başlamadan önce küçük bir hatırlatma yapalım:
 • Aklınıza ilk geleni söyleyin.

 • Cevapları tahmin etmeye çalışmayın.

 • Kendinize karşı dürüst olun.

 • Sırası gelmeyen sayfaları okumayın.

Kokoloji Kişilik Testleri tanı, teşhis niteliği taşımamaktadır, alanında uzman Profesör Isamu Saito’nun bilimsel temellere dayanarak ortaya koyduğu oyun tadında testlerdir. Bilimsel psikolojik testlerle karıştırılmamalıdır.

Kokoloji Testi; Sadece İnsansınız

'İnanamıyorum! Nasıl bu kadar aptalca bir şey yapabildim?" Bu cümleyi çok sık kurarız. Fırında unutulan yemekler, kâğıtlara dökülen kahveler, kurulan alarmlara rağmen geç kalmak, burkulan ayak parmağı, otoyolda kaçırılan çıkışlar...


Arada bir yanlış yapmak insan doğasında vardır. Kimse mükemmel değildir. Siz de, zaman zaman hatalar yapmışsınızdır. Sokakta bir şeyler düşünerek yürürken bir çöp tenekesine çarpıp devirdiniz.


Kapağın altından yola neler döküldü?

 1. Hiçbir şey, teneke boştu.

 2. Bir yığın torbalanmamış çöp yola saçıldı.

 3. Elma koçanları, tavuk kemikleri ve başka yemek artıkları.

 4. Gayet güzel bağlanmış siyah bir çöp torbası.


SADECE İNSANSINIZ İÇİN CEVAPLARINIZIN YORUMLARI


Dikkatsizlikle bir çöp tenekesi devirdiniz, atılması için düzgün bir şekilde toplanmış ve üstü örtülmüş bir şeyi dünyanın gözleri önüne serdiniz. Çöp tenekesinin içinde olduğunu düşündüğünüz şeyler sizin dış dünyadan saklamaya çalıştığınız şeylerdir.


 1. Hiçbir şey, teneke boştu: Bu cevabı veren kişiler hayatlarını ortaya sermeden ya da olduklarından başka biri gibi görünmeye çalışmadan yaşarlar. İçleri neyse dışları da odur. Çekiciliklerini saf dürüstlüklerine borçludurlar.

 2. Bir yığın torbalanmamış çöp yola saçıldı: Tenekenin içinin torbalanmamış çöple dolu olduğunu söyleyenler dış dünyaya karşı açık bir görünüm sergileseler de aslında içleri ifade edemedikleri duygularla doludur. Bu duyguları sadece genel bir sıkıntı olarak hissederler ama eğer düşünürlerse gerçekten hissettiklerini söyleyecekleri yerler olduğunu fark edeceklerdir.

 3. Elma koçanları, tavuk kemikleri ve başka yemek artıklar: Bir yığın mutfak artığı hayal edenler iştahlarını ve yemeğe karşı doğal isteklerini bastıran kişilerdir. Belki de diyet yapıyorsunuz. Ya da yemekten kısarak para artırmaya çalışıyorsunuz. Şartlarınız her neyse bu sizi etkiliyor.

 4. Gayet güzel bağlanmış siyah bir çöp torbası: Güzelce bağlanmış bir çöp torbası hayal etmiş olanların kendilerini kontrol duyguları çok gelişmiştir. Siz zayıflık göstermekten ya da şikâyet etmekten nefret edersiniz çünkü gururunuz buna izin vermez. Ama başkalarının neler hissettiğinizi bilmesi, zayıflık belirtisi değildir. İpleri biraz gevşetin de o çöpler kokmaya başlamadan önce içeriye birazcık hava girsin.

0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page