top of page

BASİT AMA ETKİLİ : ŞÜKRAN LİSTESİ

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada oldukça popüler olan bir uygulamadan bahsetmek istiyorum bugün sizlere : ‘Şükran Listesi (Gratitude List)’ Oldukça basit olan bu teknik hayata bakış açınızı etkileyebilir…


Tek ihtiyacın biraz kendine zaman ayırmak, yazabileceğin bir şey (defter,telefon,kağıt parçası) ve kalem. Yapman gereken haftanın belirlediğiniz gün/günlerin sonunda hayatınızda şükran duyduğun en az 3 şeyi listelemek.Gözlerinizi kapatıp şöyle düşünebilirsin :


Şu birkaç günde seni mutlu edecek neler yaşadın?

Seni mutlu edecek nelere sahipsin?


Şükran Listesi neden işe yarar?

Geçmişten günümüze atalarımızdan birçok şeyi miras aldık.Bunlardan biri de literatürde ‘negativity bias’ olarak adlandırılan beynimizin negatif ön yargıya daha yatkın olması.Başka bir deyişle, doğada yaşayan atalarımız yaşamak için negatifliklere daha çok odaklanmak zorundayken (yaşamak için tehlikelere odaklanmak) bu özellik bize de miras kalanlar arasında.Modern hayatımız yaşamak için bu kadar çok çaba gerektirmezken beynimiz hala negatifi daha fazla hatırlama özelliği gösteriyor. Bu da başta kaygı olmak üzere birçok şekilde hem vücut sağlığımızı hem de ruh sağlığımızı etkileyebiliyor.

Şükran Listesi de bu noktada bize yardım edebilir. Hep negatifliğe odaklanan beynimize aslında başka bir yolun da mümkün olabileceğini göstermek için kullanılıyor,tabii ki süreklilik önemli.Yapılan araştırmalar düzenli Şükran Listesi pratiğinin aynı zamanda günlük stresi azaltıp uyku kalitesini artırdığı ve genel fiziksel sağlığı arttırdığını gösteriyor.


Şükran Listesi için İpuçları

*Ayrıntı vermek : Örneğin yalnızca çocuğum demek yerine çocuğunuzla paylaştığınız özel bir anı kısaca yazmak gibi.


*Deneyimlere odaklanmak : Tüketim toplumunda yaşadığımız için bu biraz zorlayabilir ve bazen bir şeye sahip olduğunuz için şükran da hissedebilirsiniz tabii ki fakat yaşadığınız deneyimlere odaklanmak ve fark etmek hayatınıza farklı bir tat verecektir.Örneğin; pahalı bir kahve makinesi aldığım için yerine öğleden sonra sevdiğim kişiyle içtiğim kahvenin tadı gibi…


*Keyfini Çıkartmak : Yukarıda bahsettiğim gibi Şükran Listesini bir rutin haline getirmek önemli fakat bunu yapılacaklar listesinde üstünü çizmek için can attığınız bir madde haline getirmemek de önemli.Bunu ruhunuza iyi gelen mini bir keyif aracı olarak kullanabilirsiniz :)


*Kendine İyi Geleni Bulmak : Şükran Listesinin sıkı kuralları yok en çok tercih edilen yöntemlerden biri yazmak. Fakat kendinize ait farklı bir yöntem de denenebilir, dua etmek,çizme gibi. Amaç,size iyi gelmesi :)


0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page