top of page

Bazı şeyler ertelenmeli

Klinik Psikolog Yusuf YILDIZ

Kaygınızı arttıracak veya tetikleyecek düşünceler, sonrasında ortaya çıkan kaygının ertelenebilmesi anlamına gelir. Danışanlar kaygılarını başka bir deyişle endişelerini kontrol edemediklerini söylerler aslında biz bu yöntem ile endişelerimizin aslında kontrol edilebilir olduğunu görmüş olacağız.Gün içerisinde endişelerinizi tetikleyen düşüncelerin sizi rahatsız ettiğini fark ettiniz.

Belkide kendinize şöyle diyebilirsiniz: Endişemi tetikleyen bazı düşüncelerim var. Bunun üzerine yoğunlaşarak şimdi endişe etmeye başlamama gerek yok. Bekleyeceğim ve bunu daha sonra yapacağım.

Endişeni tetikleyen düşünce hala zihninde olabilir fakat siz düşüncelerle meşgul olmamayı ve onları analiz etmemeyi seçeceksiniz. Sonra gün içerisinde ileri bir zamanda o düşüncelerinle ilgili endişe etmeye biraz zaman ayırabilirsiniz. Ayıracağınız sürenin zamanı 15 dakka ile sınırlı olacak, uyumadan hemen önce olmamak kaydıyla. Endişe etme vaktini kullanmak zorunda değilsiniz. Endişe erteleme yöntemi aslında size endişenin kontrol edilebilir olduğunu ve bunu sizin yapabileceğinizi gösteren bir yöntemdir.

Etiketler:

0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page