top of page
  • Yazarın fotoğrafıAffekt

Çocukluktaki Bağlanma Stillerimiz, Gelecekte Romantik İlişkilerimizi Nasıl Etkiler?


Psikolog Elif EVMEZ


İlk olarak bağlanma nedir; bağlanma, bebek ile birincil bakım veren yani anne, baba gibi, bebek ile kim ilgileniyor ve ihtiyaçlarını kim gideriyorsa onunla arasında yaşadığı duygusal ve fiziksel deneyimlerdir. Yani bu ihtiyaçları sadece somut olarak değil aynı zamanda soyut olarak da değerlendirmemiz gerekir. Çünkü çocuk bakımında bu ikisi bir bütündür ve ayrı ayrı düşünülemez. Bu modele göre 3 çeşit bağlanma stilimiz vardır.  1. Güvenli Bağlanma: Bu bağlanma tarzında bebek bakım sağlayıcılarından bakımını düzenli ve sevgi dolu bir biçimde alır. Çocuk bu durumda, dünya güvenilir bir yer ve ben sevilen biriyim diye düşünür.

  2. Kaçınan Bağlanma: Bu bağlanma tarzında bebeğin bakımları bakım sağlayıcıları tarafından göz ardı edilmektedir. Bu durumda çocuk, ben yalnız kalamam, ihtiyaçlarımı karşılayamam ve annem her zaman beni koruyup gözetemez diye düşünür.

  3. Kaygılı - Kararsız Bağlanma: Bu bağlanma tarzında bebeğin bakım sağlayıcısı ihtiyaçlarına istikrarsız bir şekilde cevap verir. Kimi zaman bebek ihtiyaçlarına ulaşabilirken, kimi zaman ulaşamaz. Bu yüzden çocuk, ben dış dunyada yalniz yaşayamam diye düşünür.Sonuç olarak bu bağlanma tarzları, çocukların yetişkinlik dönemlerindeki ilişkilerini şu şekilde etkilemektedir;

  • Güvenli bağlanmış çocuklarda var olan duygu şu şekildedir. Ben dış dünyada yalnızda yaşayabilirim. Bu kişilerin öz güvenleri yüksektir. Uzun ve güven temelli romantik ilişkiler yasarlar.

  • Kaçınan bağlanmış çocuklar yetişkinlikte ilişki kurmakta zorlanırlar. Bağımsızlığa aşırı değer verirler. Diğer insanların tehlikeli olduğunu düşünürler. Bu sebeple reddedilecekleri ya da zarar görecekleri korkusu ile kimseye yanaşmazlar.

  • Kaygılı kararsız bağlanmış çocuklar yetişkinlikte partnerine aşırı bağımlı bir tutum sergilerler. Kıskançlık nöbetleri geçirirler.

  • En tehlikeli grup ise saplantılı bağlanmış çocuklardır. Kendilerini sevilmeye layık görmezken, partnerini yüceltir. Takıntılıdırlar, ayrıldıklarında nevrotik belirtiler yaşarlar. Ya benimsin ya kara toprağın diyen gruptur.Sonuç olarak bebeklikteki duygusal, fiziksel bağlanmalarımız gelecekteki ilişkilerimizi çok fazla etkilemektedir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarının bakımına özen göstermeliler. Unutmayın, ebeveyn olarak sizin davranışlarınız, çocuklarınızın geleceğinde her an takip ettikleri adımlar olacaktır...


0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page