top of page

Corona Virüs (Covid-19) Alacağınız Tedbirlerden Daha Güçlü Değildir!

Klinik Psikolog Übeyit Botan Karadeniz

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsü (Covid-19) tüm dünyayı hızla etkisi altına almış durumda. Virüsün ilk zamanlarda ülkemizde görülmemesine rağmen insanları psikolojik anlamda olumsuz etkilemiştir. Son olarak ülkemizde görülmesinin ülkeyi ne derecede etkileyeceği insanlarda merak konusu olmuştur. Vaka ve hayatını kaybedenlerin sayısı gün geçtikçe hızlı şekilde artmaktadır. Bu durum insanların yoğun korku ve endişe yaşamasına sebep olmaktadır.


Salgının bulunduğumuz çevreye bulaşmasıyla ilgili endişe duymamız son derece anlaşılabilir bir durum. Endişe düzeyimizin yüksek olması günlük hayattaki işlevselliğimizi büyük ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden paniğe kapılmadan bilinçli bir şekilde davranmalı ve önlemler almalıyız.

Yaşadığımız korku ve endişe bizleri Corona virüsü (Covid-19) hakkında daha çok bilgi edinmemize, virüse karşı önlem almamıza ve kendimizi koruma yollarını araştırmamıza yöneltiyor. Fakat salgın hakkında yapılan araştırmalarda doğru-yanlış birçok bilgiye maruz kalabiliyoruz.

Virüs hakkında yazılan yazılar insanlar üzerinde stres, korku, endişe ve panik korkusu uyandırabiliyor. Sadece doğru kaynaklardan bilgi almamız ve yetkilileri takip ediyor olmamız daha sağlıklı.


Peki bu süreci nasıl yaşamalıyız?


* Öncelikle bu panik ve korku halinden çıkarak durumu kabul etmeli ve bilinçli şekilde önlemler almaya başlamalıyız.


* Bu gibi dönemlerde felaket senaryoları sıkça yazılır. Bu durum kaygınızı arttırır. Yalnızca güvenilir kaynaklardan bilgi edinmeye dikkat edin.


* Evde daha çok zaman geçireceğimiz bugünlerde film, dizi vs gibi aktivitelerde bulunmanız rahatlamanıza yardımcı olacaktır.


* Mümkün olduğunca salgına değil farklı gündemlerde yer verin.


* Nefes egzersizleri ve spor yaparak zihninizi rahatlatabilirsiniz.


*  Yetkililer tarafından yapılan önlemlere uymamız süreci daha hızlı bir şekilde atlatmamıza yardımcı olacaktır.


ALACAĞIMIZ TEDBİRLER ÇOK BASİT;

İnsanlarla bir metre mesafesini koruyalım. Mümkün olduğunca dışarı çıkmayalım ve ellerimizi sık sık en az 20 sn yıkayalım.


BENCE BUNU HER BİREY YAPABİLİR O KADAR DA ZOR DEĞİL

UNUTMAYALIM; GÜZEL GÜNLER ÇOK YAKIN.
0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page