top of page

COVID-19 FELAKETİNDE EVDE KALIRKEN AKIL VE RUH SAĞLIĞINI KORUMA

Korona virüs (COVID-19) salgınından dolayı Dünya olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Bazen yaşadıklarımızı anlamlandırmak zor olduğu için çeşitli duygular tecrübe ediyoruz. Bunlar; öfke,endişe, çaresizlik, korku, umutsuzluk ve belki de gelecek kaygısı olabilir. Bu duyguları yaşayıp tepki göstermek normaldir. Bu günlerde yetişkinlerin yanısıra çocuklarda oldukça etkilenmektedir. Bu yüzden travmadan korumak için önleyici destek çok önemlidir.

COVID-19 Psikolojik Önlemler

Uzman görüşüne göre bu desteği 3 ana başlık altında inceleyip destek olabiliriz. Bunlar ''GEÇMİŞ'' , ''ŞİMDİ'' ve '' GELECEK''tir.

1. GEÇMİŞ: Geçmişte yaşanılan olumlu ve güzel her şeyleri konuşmak ve sağlamak. Örneğin; ailecek çıkılan tatiller, yapılan piknikler, kutladığınız özel günleri konuşup duyguları ifade etmek. Bunların fotoğraflarına bakmak, resmini çizdirmek vb. gibi etkinliklerle desteklenebilir.

2.ŞİMDİ: Şimdide sakin kalmak, günlük rutini korumak. Örneğin evde güvende olmak (EVDE KAl! :) ) güvenli hissetmek, güvendiği kişilerle iletişimde olmak.Buna evde spor yapmak, evde ev işlerinde yaşına uygun sorumluluklar vermek, rahatlama egzersizleri veya nefes çalışmaları yaptırabilirsiniz.

3.GELECEK: Umutla geleceğe bakmak ve geleceğe hazırlanmak. Örneğin gelecek yaz tatil planı, gelecek özel gün kutlama planları yapmak, hayal etmek. Bunları resimlendirmek, hikaye anlatımı istemek gibi etkinlikler olabilir.

Son olarak, bu zamana kadar ihmal edip zaman bulamayıp ertelediğiniz tüm isteklerinizi sınırlar dahilinde yapmaya çabalayın. Sizi mutlu eden şeylerin listesini yapıp uygulamaya koyulun. Örneğin, işaret dilini öğrenmek, evin bir köşesini baştan dekore etmek, eski kıyafetleri yeni dokunuşlar katmak, yeni yemek tarifi öğrenmek, kitap okumak, egzersizler yapmak, ilginizi çeken dizi ya da film izlemek vb.


HERKESE DAYANMA GÜCÜ DİLİYORUM, SAĞLIKLA KALIN. GÜZEL GÜNLER GELECEK..

0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page