top of page

FREUD‘ A GÖRE RÜYALARIMIZ VE ANLAMLARI

PSİKOLOG İREM ÖZSAN

Rüyalarla ilgili uzun zamandır birçok araştırma ve çalışmalar yapılmaktadır. Bilim adamları, psikologlar ve araştırmacılar rüyalar ile ilgili araştırmalar yapmış ve her biri farklı bakış açıları katmıştır. Tüm bu araştırmaların içinde en farklı ve en dikkat çekeni Freud‘un çalışmaları olmuştur.

Freud rüyalarımızın bastırılmış isteklerimizi yansıttığını düşünüyordu. Özellikle daha çok şiddet ve cinsellikle alakalı konulardan bahsediyordu. Rüyaların şiddet ve cinsellikle ilgili tehlikeli bilinç dışı tutku ve isteklerimizin farkına varmamızı engelleyen bir sansür sistemi olduğunu düşünmekteydi. Sansür sistemi ile tehlikeli düşüncelerimizi rüyalarımızda bilinçli düşüncelerimizi rahatsız etmeyen sembollere geçtiğini söylüyordu. Freud ayrıca bu sembollerin anlamları olduğuna ve sembolleri yorumlayarak rüyalarının anlamlarının çıkarabileceğine inanıyordu.


Freud'a göre;

  • Asa, şemsiye gibi uzun nesneler erkek cinsel organını temsil etmektedir.

  • İçi boş olan nesneler anahtar, kavanoz gibi nesneler kadın cinsel organını temsil etmektedir.

  • Merdiven inip çıkmak cinselliği temsil eder.

  • Böcek ve küçük hayvanlar ise istenmeyen kardeşi temsil eder.


Rüyalarımız REM uykusunda görürüz. Bazı insanlar hiç rüya görmediklerini düşünürler ama herkes bu zaman diliminde rüya görür fakat unutabilirler. Gördüğümüz her rüya belirli bir anlam ifade etmeyebilir.

0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page