top of page

Hayat Bize Önemli Bir Ders Veriyor, Bu Dersi Dikkatli Dinleyelim!

Klinik Psikolog Yusuf Yıldız

Travma, gerçek bir ölüm veya ölüm tehdidinin bulunduğu, fiziksel veya yaşamsal bütünlüğe yönelik bir tehdidin ortaya çıktığı ve kişinin mevcut baş etme yöntemleri ile üstesinden gelemediği olağan dışı olaylar olarak tanımlanmaktadır. Travmatik olayların olumsuz fiziksel sonuçları olabileceği gibi anksiyete, depresyon, alkol ve madde bağımlılığı, intihar ve travma sonrası stres bozukluğu gibi çeşitli psikolojik sonuçları da olmaktadır. Travmatik olayların olumsuz fiziksel ve psikolojik sonuçları olabileceğine ilişkin oldukça fazla kanıt vardır. Travmanın olumsuz etkileri yoğun bir şekilde incelenirken travmanın olumlu etki olasılığı daha az araştırmaya konu olmuştur. Bununla birlikte travmatik olaylara maruz kalan insanların travmatik olayla mücadelelerinden iyi sonuçlar ortaya çıkabileceğini düşündüren çalışmalar da vardır.


Yukarıdaki yazıyı okuduğumuz zaman travmanın insan hayatı için her zaman olumsuzluk veren bir durum olmadığını anlayabiliyoruz.


Şimdiki şartlarda yaşamımıza devam etmemizin oldukça zor olduğunu kabul ediyorum ama bu zorluk sonrası hayatlarımızın daha fazla anlam kazanması olağandır.


Örnek verecek olursak:

  • Ev içerisinde işlevsel zaman geçirmeyi öğrendik.

  • Aile veya arkadaşlarımızla ev içerisinde daha fazla zaman geçirerek normal hayat temposunda gözümüzden kaçan yakınlarımızın sorunları yada problemleri üzerine kafa yorma fırsatı bulduk.

  • Farklı kitaplar tanıdık.

  • Filmler sayesinde hayal gücümüzü genişlettik.

  • Evde spor yaptık.

  • Belkide ilk defa mutfağa girip yemek yapmaya çalıştık.

  • Farklı hobiler edindik.

  • Ailecek yemek yeme fırsatı bulduk.


Bu listeyi daha fazla uzatabiliriz uzatma işi sizde...


Tüm bu yaşanan olumsuz olaylar konusunda sizinle hemfikir olduğum doğrudur ama olumlu olaylara da değinmemiz mental sağlığımız için gerekli bir durumdur.


Şöyle gözlerinizi kapatıp tüm olayların bittiği ve her şeyin eskisi gibi olduğunu düşünün dışarı çıkmanın daha anlamlı olduğunu denizin, ağaçların, gökyüzünün,

kuşların ve havanın ne kadar kıymetli olduğunu anlama fırsatı yakalayabileceğiz.

“Unutmayın sizi öldürmeyen şey güçlendirir”.


 


0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page