top of page
  • Yazarın fotoğrafıAffekt

Yaşamak İçin Bir Neden Bulma; İKİGAİ

Japonya’da her 100.000 kişiden 24.055’inin 100 yaşının üzerinde olmasını ve evrensel yaş ortalamasının üzerinde bir ortalamaya sahip Okinawalıların olağan dışı uzun ömürlü olmalarını nasıl açıklayabiliriz? ‘İkigai’ ile. İkigai kelimesi size çok uzak bir kelime olabilir ama anlamı, sizin de çok basitçe anlamlandırabileceğiniz, hep meşgul kalarak mutlu olmadır. Gelin bu kavramı daha detaylıca inceleyelim.


Japonlar’a göre her insanın içinde ikigaisi vardır ve onu bulmak uzun bir arayış içinde olmayı gerektirir. Okinawa’da yani uzun ömürlü insanların bulunduğu adada, insanlar yeni bir güne uyanma nedenlerinin ikigaimiz olduğu söylüyorlar. İkigaiyi aslında bir hayat amacı edinme, yaşamak için bir neden bulma, her sabah yataktan kalkmamızı sağlayan bir sebep olarak da tanımlayabiliriz.


Türkiye’de insanlar, huzur ve sakinlik isteğiyle beraber şehir hayatının kişilerde yarattığı tüm stresten uzaklaşma isteği ile emekli olup bir sahil kasabasına yerleşme arzusu duyarlar. Oysa Japonya’da durum çok farklı. Japonya’da bizdeki gibi ekonomik gelir elde ettiğin bir işi yapmayı tamamen bırakma ve hepimizin bildiği bir klişe olan emekli olup bir sahil kasabasına yerleşme düşüncesi yoktur. Aynı zamanda işi temelli bırakma yani emeklilik anlamına gelen bir kelimede yoktur. Birçok Japon aslında hiçbir zaman emekli olmuyor. Sağlıkları el verdiği sürece onlara zevk veren şeyleri yapmaya devam ediyorlar. Kendi ikigailerini keşfeden Japonlar ömürlerinin sonuna kadar bu işi yapmaktan keyif alıyorlar. Kendileri için yaşama amacı ne ise, bu amacı gerçekleştirirlerken akışa kapılıp zamanı kendileri için donduruyorlar. İçinde bulundukları anın tadını çıkarıyorlar ve böylelikle kendilerini geçmişin ve geleceğin stresinden kurtarıp anda kalıyorlar.


Yapılan incelemelerde bilim insanları uzun ömrün sırlarını; sağlıklı ve dengeli beslenme, yavaş tempoda egzersiz, güçlü sosyal bağlar ve hayat amacı edinme (ikigai) olarak açıklıyorlar.Kendi ikigainizi bulmak için cevaplamanız gereken şu iki soruyu yönlendirmişler:

1. Tüm kaygınızı unutacak kadar neyi yapmaktan zevk alıyorsunuz?

2. En çok ne zaman mutlusunuz?
0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page