top of page

İnsanlar Neden Aldatır?

  • İnsanlar neden aldatır?

  • Mutlu ve güzel başlayan bir ilişki neden ihanetle sona erer?

Bu yazıda yukarıdaki sorulara yanıt bulacak ve aldatmanın psikolojik sebepleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.


Günümüzde ortalama insan ömrünün uzamasıyla aldatma oranları gittikçe yükselmiştir. Florindi ve Libero tarafından yapılan bir araştırma (2006) hem kadınların hem de erkeklerin %70’nin aldattığını ortaya koymuştur. Ayrıca yapılan uluslararası araştırmalar aldatmaya verilen tepkilerin kültürler arasında farklılaştığını da göstermektedir. Peki gerek kendi hayatımızda gerek çevremizdeki insanların hayatında şahit olduğumuz aldatmanın sebepleri nelerdir? İnsanlar neden aldatmayı tercih eder? Bu soruları Psikiyatr Willy Pasini tarafından yazılan Sadakatsiz Aşklar (2017) kitabını inceleyerek yanıtlayalım.


İnsanlar neden aldatır?


İlişkide tutkunun bitmesi

Yapılan bazı bilimsel çalışmalar çiftlerin birlikte geçirdiği üç yılın sonunda arzunun temeli olan "dopamin" hormonunun yerini ‘’oksitosin’’ hormonuna bıraktığını gösteriyor. Böylece çiftlerin aşkı biyolojik bir değişime uğruyor. Bazı insanlar da aşkı ve arzuyu yeniden doruklarda yaşamak için aldatmayı seçiyor.

Hayatın monotonluğundan uzaklaşma isteği

Kimi insanlar hayatta duygusal ve cinsel anlamda bir sürpriz yaşamamayı, belirli bir ilişki içerisinde kalmayı dert edinir. Yeniden ‘’içimde kelebekler uçuşsun’’ hissine kapılırlar. Aldatan kişi haza ulaşmak için bu eylemi gerçekleştirse de partnerinde yarattığı duygusal yıkımı göz ardı eder.

İnsanlar Neden Aldatır?

İntikam alma arzusu

İlişkilerde aldatma yaşandığında aldatılan kişi incindiğini hissedebilir. Bu hisle baş etmekte zorlandığı için intikam almak için aldatabilir. Başka bir açıdan da ilişkilerde partnerlerden biri ilgisiz davrandığında diğer kişi ondan ilgisizliğinin intikamını alabilmek için aldatmayı tercih eder.

Yaşlanma korkusu

Bazı insanlar kırk yaş eşiğini aştıktan sonra yaşlanmanın getirdiği korkuya kapılır. ‘’Hala beğeniliyorum’’ diyebilmek için aldatmayı tercih eder. Onlara göre yaşlanmalarına rağmen başka bir insanın dikkatini çekmek gurur okşayıcıdır.

Sevgi görme isteği

Sevgi, şefkat ve ilgi görme isteği aldatmaların bir diğer sebebidir. İlişki yaşamasına rağmen kendini yalnız hisseden bazı insanlar, aradığı ilgiyi ve şefkati başka birinde görme arzusuyla sadakatsizliğe yönelebilir.


Özetle; aldatmanın birçok sebebi olmakla birlikte bu yazıda genel çerçevede insanları sadakatsizliğe iten sebepler ele alındı. Aldatmanın sebebi her ne olursa olsun, aldatılan kişi üzerinde duygusal tahribata yol açabilir. Aldatmak ilişkilerin dinamiğini bozar. Uzun vadede aldatılan kişinin kendini ve dünyayı algılayış biçimini değiştirebilir. Eğer ilişkilerinizde bu tür sorunlarla karşılaşırsanız bireysel ya da çift olarak uzman desteği almak en etkili çözüm yöntemi olacaktır. Aldatma konusuna değinen 2 kitap önerisi:

  • Sadakatsiz aşklar: Willy Pasini

  • Aşk evlilik sadakatsizlik: Mehmet Zihni Sungur

Psikolog Sezanur Arslantürk
0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page