top of page

Kaybedeceğimizde üzüleceğimiz nelere sahibiz? “Minnet”

Selin ÖZTOPRAK

Zaman zaman hepimiz bir şeylerin yolunda gitmediğini hissederiz. Yeterince güzel ve başarılı olmadığımızı, ilişkilerimizin tatmin etmediğini, istediğimiz şeylere sahip olamadığımızı düşünürüz ve bu bazen kronik tatminsizliğe kadar gidebilir. Kronik tatminsizlik; başkalarını kıskanmaya, kendimizle ilgili hayal kırıklıklarına, bizden olmayanlara imrenip olanları ise göz ardı etmemize sebep olur. Günümüzde sosyal medyada gördüklerimiz de bu hissi daha fazla pekiştirebilir. Bunun sonucunda da her an eğlenmemiz, her an güzel görünmemiz, sürekli yeni kıyafetler-eşyalar almamız, mükemmel arkadaşlarla mükemmel zamanlar geçirmemiz konusunda yetersiz hissedebiliriz. Yani tatmin olamayız.


Tatminsizlik için bir öneri; minnet: Minnet, olumlu olay ve durumların kaydedilmesini ve hatırlanmasını kolaylaştırır ve aynı zamanda başkalarına imrenmeyi ve karşılaştırmaları da etkisizleştirir. Minnettar olan insanlar daha daha mutlu ve memnun olma eğiliminde olan kişilerdir. Daha iyi ilişkiler kurarlar, öz güvenleri yüksektir, travmatik olaylarla ve problemlerle baş etmede daha iyidirler.


Herhangi bir şey için çaba sarf edip onu elde ettiğimizde memnun olmayıp bir sonraki büyük adımı atmaya kalkarsak, yani sürekli tatmin olmaya çalışırsak, kendimizi büyük olasılıkla başladığımız yerde buluruz. Minnettarlık, dikkatimizi sahip olduğumuz iyi şeylere yöneltir. Kaybedeceğimizde üzüleceğimiz nelere sahibiz?


Hepsini kucaklayalım ve teşekkür edelim..


0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page