top of page
  • Yazarın fotoğrafıAffekt

Kokoloji Testi; Derinliklerde

Kokoloji kişilik testleri, Profesöru Isamu Saito ve Tadahiko Nagao tarafından geliştirilen, temel psikolojik gerçeklere dayanarak hazırlanmış bir tür kendini keşfetme oyunudur.


Kokoloji kitabındaki 53 oyundan bir tanesini sizler için derledik. Testlerin devamının gelmesini istiyorsanız yorumda belirtebilirsiniz.

Başlamadan önce küçük bir hatırlatma yapalım:
  • Aklınıza ilk geleni söyleyin.

  • Cevapları tahmin etmeye çalışmayın.

  • Kendinize karşı dürüst olun.

  • Sırası gelmeyen sayfaları okumayın.

Kokoloji Kişilik Testleri tanı, teşhis niteliği taşımamaktadır, alanında uzman Profesör Isamu Saito’nun bilimsel temellere dayanarak ortaya koyduğu oyun tadında testlerdir. Bilimsel psikolojik testlerle karıştırılmamalıdır.

Kokoloji Testi; Derinliklerde

Her macerada mutlaka bir miktar tehlike vardır. Maceraları, heyecanlı ve çekici kılan tehlikedir. İnsanlar, çoğu zaman heyecan duygusunu, fiziksel bir tehlike riski olmadan yaşamak için yüklü paralar ödemeye hazırdır. Korku evlerinin olmasının nedeni insan doğasındaki bu özelliktir. Riskle yüzleşme arzusu hepimizin içinde vardır. Hepimiz korku filmindeki kahraman karanlık kapının eşiğinden geçecekken "Dur girme oraya! Sen deli misin?" diye bağırmak istemişizdir. O kişi siz olsanız ne yapardınız?


Şimdiki senaryomuz bizi basit korkularla gerçek korkunun arasındaki ince çizginin bulanıklaştığı karanlık bir dünyaya götürecek.


1. Yıllardır kimsenin ayak basmadığı eski bir binadasınız ve yerin altına doğru inen bir merdiven keşfettiniz. Aşağıya doğru inmeye başladınız. Bir... iki... üç... Kaç basamak indiniz?

2. Derken karanlığın içinden birinin sesini duydunuz. Bu kişi yavaşça ağlıyor mu? inliyor mu? Yoksa sizinle konuşuyor mu?

3. Bu kişinin sesini duyunca nasıl tepki veriyorsunuz? Sesin kaynağını bulmaya mı çalışıyorsunuz? İlk düşünceniz arkanıza bile bakmadan yukarıya koşup kaçmak mı? Yoksa korkudan olduğunuz yerde donup kaldınız mı?

4. Aşağıdaki kişi şimdi size adınızla sesleniyor ve yukarıdaki kapıdan gelen ışıkta birisinin aşağıya doğru indiğini görüyorsunuz. Aşağıya gelen kimdir? Tanıdığınız birini seçiniz.


DERİNLİKLERDE İÇİN CEVAPLARINIZIN YORUMLARI


Terk edilmiş binalar ve yeraltı odaları gömülmüş anılan ve eski psikolojik yaraları sembolize ederler. Hemen hepimizin hatırlamak bile istemediği bir anısı ya da unuttuğumuzu sandığımız bir kalp kırıklığımız vardır. Ama hafıza kolay kolay silinmez ve unuttuğumuzu umut ettiklerimiz uzun zaman aklımızın bir köşesinde yaşamaya devam eder. Bu olaydaki tepkileriniz geçmişin acı dolu anıları ile nasıl başa çıktığınızın göstergesidir.


  1. Merdivenin altına kadarki basamak sayısı yaşadığınız psikolojik yaraların üzerinizde bıraktığı etkinin derecesini gösterir: Az sayıda basamak belirtenler geçmişten çok az etkilenirler. Ama toprağın derinliklerine doğru inen uzun bir basamak belirtenler içlerinde derin yaralar taşırlar.

  2. Karanlıkta duyduğunuz sesler geçmişteki acı anılarınızı nasıl yaşadığınızı anlatır: Ağlama sesi duyduğunu söyleyenler dertli zamanlarında başkaları tarafından avutulmuş ve aldıkları yardımla bu süreyi atlatmış kişilerdir. Bu zaman zarfında size yardım eden iyi insanlar bugünkü sizi yaratan kişilerdir. İnleme duyduğunu söyleyenler zor zamanlarını yalnız geçirmiş kişilerdir. Karanlıkta duyduğunuz inleme kendi gömülmüş acınızdır. Belki de artık kapıyı açıp güneşi içeri salma zamanı gelmiştir. Gün ışığında hiçbir şey bu kadar kasvetli değildir. Kendisiyle konuşan bir ses duyduğunu söyleyenler eski acılarım bir madalya gibi göğüslerinde taşırlar ve onların yara olduğunu düşünmeyi reddederler. Nietzche "Bizi öldürmeyen bizi güçlü kılar," demiş ve siz bu felsefeyi iliklerinize kadar benimsemişsiniz. Ama sakın bunun başkalarına karşı duygularınızı katılaştırmasına izin vermeyin.

  3. Karanlıktaki seslere verdiğiniz tepki geçmişinizdeki acılarla nasıl başa çıktığınızı gösterir: Eğer sesin kaynağım bulmaya gittiyseniz büyük olasılıkla kendi hayatınızda da inisiyatifi ele alan bir davranış şekli benimsediniz. Sorunlarınızla yüz yüze gelmek demek önünde sonunda bir çözüm bulmak demektir. Arkasına bakmadan yukarı koşup kaçanların sorunları görmezden geldiklerinde sanki yok olacaklarına inandıkları bir geçmişleri vardır. Bu yaklaşım bazen işe yarayabilir ama dertler sandığınızdan daha uzun süre yok olmamakta direnirse de sakın şaşırmayın. Kimi zaman durup korkularınızla yüzleşmelisiniz. Eğer korkudan donakalıp olduğunuz yere çakıldığınızı söylediyseniz geçmişinizde çözemediğiniz bazı olaylar sizi huzursuz etmekte ve hayatınızı yaşamanızı engellemektedir.

  4. Merdivenin başında beliren kişi zor zamanlarda sırtınızı dayayabileceğinizi düşündüğünüz kişidir. Verdiğiniz isim sizi rahatlatacak ve içinizdeki buruklukları iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page