top of page
 • Yazarın fotoğrafıAffekt

Kokoloji Testi; Sergideki Resimler

Kokoloji kişilik testleri, Profesöru Isamu Saito ve Tadahiko Nagao tarafından geliştirilen, temel psikolojik gerçeklere dayanarak hazırlanmış bir tür kendini keşfetme oyunudur.

Kokoloji kitabındaki 53 oyundan bir tanesini sizler için derledik. Testlerin devamının gelmesini istiyorsanız yorumda belirtebilirsiniz.

Başlamadan önce küçük bir hatırlatma yapalım:
 • Aklınıza ilk geleni söyleyin.

 • Cevapları tahmin etmeye çalışmayın.

 • Kendinize karşı dürüst olun.

 • Sırası gelmeyen sayfaları okumayın.

Kokoloji Kişilik Testleri tanı, teşhis niteliği taşımamaktadır, alanında uzman Profesör Isamu Saito’nun bilimsel temellere dayanarak ortaya koyduğu oyun tadında testlerdir. Bilimsel psikolojik testlerle karıştırılmamalıdır.

Kokoloji Testi; Sergideki Resimler

Bazen işlerinizin yoğun akışından zaman bulup kültür sanat aktivitelerini takip etmek hoş bir deneyimdir. Bazılarımız konsere ya da tiyatroya gideriz, kimisi dans etmeyi ya da bir enstrüman çalmayı öğrenir, diğerleri el sanatlarına yönelir. Bir sanat müzesinde bir resmin önünde elleriniz arkanızda kenetlenmiş, eseri anlamaya çalışarak duruyorsunuz. Yanınıza hiç tanımadığınız biri geliyor ve size bir şey söylüyor.


Yabancı aşağıdakilerden hangisini söylüyor?

 1. "Çok güzel bir resim değil mi?"

 2. "Bu resim hakkında ne düşünüyorsunuz?"

 3. "Özür dilerim, saatiniz kaç?"

 4. "Biliyor musunuz, ben de bir ressamım?"


SERGİDEKİ RESİMLER İÇİN CEVAPLARINIZIN YORUMLARI


Bir yabancı aniden sizinle konuştuğu zaman daima bir anlık korku ve beklenti karmaşası yaşanır. Bu hayali senaryoda yabancının konuştukları aslında sizin yabancılarla karşılaştığınızda nasıl tepki verdiğinizi gösterir. Cevabınız ise birisiyle ilk karşılaştığınızda bıraktığınız etkinin nasıl olduğunu açıklar.


 1. "Çok güzel bir resim değil mi?": Arkadaş canlısı ve olumlu karakteriniz, karşılaştığınız hemen herkeste harika bir ilk izlenim bırakıyor. Tek düşünmeniz gereken insanların sizi ilk başta ciddiye almaması olabilir.

 2. "Bu resim hakkında ne düşünüyorsunuz?"; Siz herhangi bir taahhütte bulunmadan önce diğer insanın huyunu suyunu iyice bilmek isteyenlerdensiniz. İnsanlar bunu sezerler ve bu da size olan davranışlarım etkileyebilir. Temkinli davranışlarınızla kimseyi incitmezsiniz belki ama başkalarının kurallarına göre yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

 3. "Özür dilerim, saatiniz kaç?": Dünyada yaşayanların yansına normal geliyorsunuz ama diğer yansı sizin biraz garip olduğunuzu düşünüyor. İlk yarattığınız izlenim kendi hızında ve kendi kuralları ile yaşayan bir kişi olduğunuz ve bu da bazıları tarafından tuhaf olarak nitelendirilir. Başkalarının ne düşündüğüne ya da ne hissettiğine fazla önem vermiyorsunuz.

 4. "Biliyor musunuz, ben de bir ressamım?": Birisiyle ilk defa karşılaştığınızda biraz gergin ve aceleci davranıyorsunuz. Beğenilmek için gereksiz çabalarda bulunuyorsunuz ama ne kadar fazla çabalarsanız, bıraktığınız izlenim de o kadar kötüleşiyor. Başkalarının sizin harika olduğunuzu düşünmeleri konusunda fazla endişelenmeyin. Eğer biraz rahatlar ve doğal davranırsanız sizi daha çok severler.

0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page