top of page

Öz Şefkat ile Hayatınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Günlük yaşamda ‘’kendine karşı şefkatli ol, kendine nazik davran’’ gibi cümleleri sık sık duyarız. Bu cümleleri sıklıkla duymamıza rağmen nasıl yapacağımız konusunda yeterince bilgi sahibi değiliz. Bu yazıda ’kendinize karşı nasıl şefkatli olursunuz?’’, ‘’Kendinize karşı şefkatli olduğunuzda hayatınızda neler değişir?’’ gibi sorularınıza yanıt bulacaksınız.

Öz Şefkat Sezanur Arslantürk

Kendinize karşı nasıl şefkatli olursunuz? Öz şefkat nasıl geliştirilir?


 • Zorlandığınız konularda kendinize destekleyici şekilde yaklaşın: Öncelikle her insanın ilgi alanları ve yetenekleri birbirinden farklı olabilir. İnsanlar bazı konularda daha başarılı olurken bazı konularda zorlanabilir. Bir konuda zorlanmanız eksik ya da kusurlu biri olduğunuz anlamına gelmez. Bu yüzden kendinizi eksik ya da kusurlu biri olarak etiketlemek yerine zorlandığınız konularda kendinizi geliştirmeniz gerekir.

 • Yaşadığınız olumsuz olayları kişisel algılamayın: Hayatta düzlükler ve engebeler bir aradadır. Sizi mutlu eden olaylar kadar üzen olaylar da hayatınızın bir parçasıdır. Çoğu insan yaşadığı olumsuz olaylardan kendini sorumlu tutarak suçluluk hissine kapılır. Yaşadığınız her kötü olaydan kendinizi sorumlu tutmak gerçekçi bir yaklaşım olmamakla birlikte depresif hissetmenize de yol açar. Bu yaklaşım yerine sizin dışınızdaki faktörlerin de olumsuzluğa yol açabileceğini fark etmelisiniz.

 • Arkadaşlarınıza gösterdiğiniz anlayışı kendinize de gösterin: Çoğu insan kendine acımasızca yaklaşırken bir başka insana daha anlayışlı yaklaşır. Ancak bir başkasına gösterdiğiniz anlayışı kendinize göstermezseniz suçluluk ve mutsuzluk gibi hisleri yaşamanız kaçınılmaz olur. Bu yüzden bir olay yaşadığınızda ‘’bana bu olayı bir arkadaşım anlatsaydı ona nasıl bir tepki verirdim?’’ diye kendinize sorabilirsiniz. Bu soru kendinize daha objektif yaklaşmanızı sağlayacaktır.

 • Kendinize hata yapma şansı tanıyın: Özellikle mükemmeliyetçi kişi hata yapmaması gerektiğini, hata yaparsa bunun bir felakete yol açacağını düşünür. Oysa hata yapmak insan olmanın bir gerekliliğidir, verdiğiniz her karar yüzde yüz doğru olmayabilir. Doğru vermediğiniz kararlar da felakete yol açmayabilir. Bu ihtimalleri görmeniz için kendinize daha esnek yaklaşmayı deneyin ve hata yapma şansı tanıyın.

 • Acılarınızla özdeşleşmeyin: Her insan olumsuz bir olay yaşadığında kendini kötü hisseder, bazen de umutsuzluğa kapılır. Sonsuza kadar bu hislerin kendisiyle kalacağını düşünür. Fakat hayat yolunda olumsuz yaşantılar ya zamanla etkisini kaybeder ya da insanlar bunlarla baş etmeyi öğrenir. Hayatın değişkenliğinin farkında olmalı ve acınıza tutunmamalısınız.


Kendinize karşı şefkatli olduğunuzda hayatınızda neler değişir?

 • Yaşam doyumunuz yükselir.

 • Motivasyon düzeyiniz artar.

 • Sağlıklı ilişkiler kurarsınız.

 • Anksiyete ve depresyon belirtilerinizde azalma görülebilir.

Öz Şefkat ile İlgili Kitap Önerileri:

 • Mindfulness: Prof Dr. Zümra Atalay

 • Öz Şefkatli Farkındalık: Christopher Germer & Kristin Neff

Psikolog Sezanur Arslantürk

2 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page