top of page
  • Yazarın fotoğrafıAffekt

SORUMLULUKTAN ÖZGÜRLÜĞE


Uzm. Klinik Psikolog Merve Azize


Sorumluluk almayı öğretmek çocuklarımız için çok önemlidir. Fakat bunu yaparken sınırları iyi belirlemek gerekir. Her yaş grubunun sorumluluk alabileceği temel ve basit davranışlar vardır. Çocuklarımıza buna uygun sorumluluklar vermemiz gerekir. 4-5 yaşlarında bir çocuk için oyuncaklarını kaldırmak, kıyafetini çıkarmak gibi basit görevler yeterliyken ilkokul çağındaki bir çocuk için ödevlerini yapmak, dişlerini fırçalamak ve yatağını düzeltmek gibi görevler yeterlidir.Yaş grubu ilerledikçe sorumluluklar artarken artık sosyal hayatında da bağımsızlaşmaya başladıkça, birey olmaya başladıkça da diyebiliriz, davranışlarının sorumluluğunu daha fazla almaları için onları desteklemeliyiz. Bunun için çizgiyi aşmamak, onların yerine sorumlulukları üstlenmemek ve başa çıkabilecekleri olasılıkları konuşarak onları yüreklendirip kendi kararlarını almaları için yol göstermek gerekir fakat geri planda kalarak kararlarını ve davranışlarının sonuçlarını yaşamalarına izin vermeliyiz.

Çok bağımsız yetiştirilen sınırları olmayan çocuklar ya da çok bağımlı yetiştirilen onun için sürekli kararları alan anne babaları olan çocuklar, birey olma yolunda oldukça zorlanacaktır."İnsanların çoğu özgürlüğü gerçekten istemezler; çünkü özgürlük sorumluluk gerektirir ve insanların çoğu da bundan korkar." demiş Freud.

Bu sözden de anlayabileceğimiz gibi kendi fikri olan bir birey olarak kendini keşfetmiş ve gerçekleştirmiş yetişkinler olabilmelerini sağlamak adına sınırları belirlemeli, sorumluluk bilincini geliştirerek çocuklarımıza aynı zamanda davranışlarının sorumluluğunu da almayı öğretmeliyiz. Ancak o zaman özgür bir bireyden, özgür bir zihinden ve özgür bir nesilden söz edebiliriz.


0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page