top of page
  • Yazarın fotoğrafıAffekt

ÇOÇUĞUMUZU TEKNOLOJİ İLE NASIL VE NE ZAMAN TANIŞTIRMALIYIZ?


Psikolog Edanur SARICA


Teknoloji hiç şüphesiz ki hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası. Her geçen gün gelişen ve globalleşen dünyamızla birlikte teknoloji ve sunduğu bir çok olanakta gelişim ve değişim göstermektedir. Hayata yeni gözlerini açan bir adeta bu teknoloji dünyasının tam ortasına merhaba demektedir. Hal böyle olunca çocuklarımız bizler istesekte istemesekte teknolojiyle birlikte yaşamlarını sürdürmektedirler.Çocukların başta telefon, tablet ve bilgisayar olmak üzere bu teknolojik aletlerle ilişkisi çok derindir. Bu duruma ailelerin de büyük bir etkisi olmakla birlikte aynı zamanda da bu durumdan ötürü ailelerin yakındığı durumlar da sıklıkla olabilmektedir. Aileler genelde çocuklarının bu tarz teknolojik aletlerle çok fazla vakit geçirdiği, hatta bazı çocuklar da bu nedenden ötürü obezite, ve görme bozukluğuna kadar uzanan bir takım sorunlar oluşturduğu konusunda bir çok sorun belirtmektedir.


Çoçuklarımızı teknolojik aletlerle ne zaman tanıştıralım ?

Öncelikle aileler telefon, tablet ve bilgisayarların çocuk bakıcısı olmadığını anlamaları gerekmektir. Eğer mümkünse çocuğunuza 2 yaşına kadar hiç bir şekilde telefon, tablet tv. dahil olmak üzere hiç bir teknolojik aletle tanıştırmamanız lazım. 2 yaşından sonra kendi belirlediğiniz çizgi filmleri yarım saat koşuluyla çocuğunuzla izleyebilirsiniz. Evde bilgisayar kullanımında çocuklarınızın bu aletin bir çalışma aracı olduğunu ve sadece çalışma saatlerinde kullanıldığını onlarla göstermeniz gerekir. Telefon tablet verilmediği taktir de ağlayan çocuk karşısında anne / baba istikrarını korumalı, kararlı ve tutumlu davranmalıdır.


6 7 yaşına kadar çocuğu kendisi kullanmak amaçlı bilgisayar başına oturtmamak gerek. Bunun yerine çocuğunuzla oynayacağınız çeşitli bedensel oyunlar çocuğunuzun zihinsel gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.

7 yaşından sonra çocuğunuzun kullanacağı bilgisayarın güvenlik ayarlarının yapılmış olduğuna emin olduktan sonra yine günde 1 saati geçmemek koşuluyla çocuğunuzun bilgisayar kullanmasına izin verebilirsiniz. Çocuğunuza bir cep telefonu vermek zorundaysanız eğer 18 yaşına kadar akıllı telefon vermeyin. Bunları yaparken, bunları neden yaptığınızı çocuğunuza açıklamanız da çocuğunuzla ilişkiniz açısında önemli bir durumdur.0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page