top of page

Zihinsel Rahatlama

Psikolog Evrim İNCİOĞLU

Çoğu zaman sorumluluklarımızdan sıyrılmak ve daha sakin hissetmek isteriz, öyle değil mi?


Özellikle içinde bulunduğumuz bu pandemi sürecinde olduğumuzdan daha kaygılı hissederiz. Bedenimize ve zihnimize daha iyi davranmamız daha sakin ve huzurlu hissetmemiz açısından oldukça önemlidir. Sizin için hangisinin en uygun olduğunu görmek için aşağıdaki rahatlama yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bu yöntemler kişiden kişiye değişebilir. Önemli olan size için en geleni deneme yanılma yöntemi ile bulmanız.

  • Nefesi Kullanmak

Çoğu zaman günün getirdiği yoğunluktan dolayı nefesimizi fark etmemiz güç bir hale geliyor. Hızlı, kısa ve kontrolsüz nefesler alabiliyoruz. Şimdi her ne yapıyorsanız durun lütfen. Nefesinizi, nefesinizin hızını fark edin. Nasıl nefes alıyorsunuz? Şimdi nefesimize odaklanalım. Bir süre daha yavaş ve derin nefesler alıp verelim. Akışın hızına kapılmadan, kontrollü, derin ve besleyici nefesleri karnımızdan alıp yavaşça karnımızdan vermeye başlayalım. Kendinizi rahat hissedene kadar yapabilirsiniz. İsterseniz gözlerinizi kapatın, kendinizle kalmanın tadını çıkarın.

  • Olumlama

Yapacağımız olumlama o anki perspektifimizi değiştirmemize yol açar. “Sakin ol”, “her şey yolunda”, “nefes al ve rahatla lütfen” gibi basit sözler bize yardımcı olabilir.

  • Farkındalık Meditasyonu

Bilim dünyası meditasyonu “strese karşı panzehir” olarak adlandırır. Meditasyon zihni boşaltmak ve arındırmaktır. İçimize dönmek bize derin farkındalık kazandırır. Farkındalık meditasyonunda amaç; o anki zihinsel durumların, düşüncelerin, fikirlerin vb. farkındalıkla ve ön yargısız bir biçimde gözlemlenmesi. O anı değiştirmeye çalışmadan sadece ne olduğunun ve ne yaptığınızın farkına varmak.

  • Ilık Bir Duş

Yorucu ve tempolu bir günün ardından duş almak, hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlamamızı sağlar. Suyun rahatlatıcı etkisi sayesinde stres ve gerginliğin önemli miktarda azaldığını görebiliriz.

  • Dinlendirici Müzikler

Rahatlatıcı müziklerin beynimize büyük faydalarının olduğu bir çok araştırmada kanıtlanmıştır. Bu müzikler olduğumuzdan daha iyi hissetmemize yardımcı olur ayrıca stresi de azaltır.


Bunlar gibi bizlere iyi gelen bir çok yöntem bulunmakta bu yöntemler kendimizi tanımamız ile daha da çeşitlenebilir. Kimine iyi bir uyku rahatlamak için yeterliyken kimine temiz hava. Kendinize sarılmayı, kendinizi sevmeyi, zaman ayırmayı ve teşekkür etmeyi unutmayın. Çünkü siz çok değerlisiniz.

“Bazen yapabileceğiniz en verimli şey, rahatlamaktır.”

Mark Black.

2 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page