top of page

Güle Güle 2020, Hoş Geldin 2021!


Hoş geldin 2021! Nihayet, bütün insanlığın büyük sınavlardan geçtiği ve irili ufaklı badirelerin atlatıldığı 2020 yılını geride bıraktık. Ülkemizi Mart ayında etkisi altına alan Covid-19 virüsüyle beraber insanlık izole olmaya itildi ve günün sonunda birbirinden soyutlanmış bireyler olarak hayatlarımızı sürdürdük. Bu doğal olmayan durum karşısında içgüdülerimizin ortaya çıkardığı doğaya ve öze dönüş haliyle birlikte içinde bulunduğumuz bu felaketler senesinde biraz olsun nefes alabildik.Nedir peki bu özümüze yöneldiğimiz unsurlar?


1. Doğayla iç içe olma ihtiyacı: Dışarıdan izole olunmak, evlere hapsolmak bizlerde, evlerimizde bir doğa ortamı yaratmamızı uyandırdı. Eminim ki sizde benim gibi evinizin en azından bir bölümünü çiçek bahçesine dönüştürmüşsünüzdür, belki de her yerini. İnsanın doğasında vardır tabiat anayla birlikte olmak, şehrin kalabalığından kirinden kaçıp kavuşmak istediğimiz yegane ihtiyaçtır o. Bununla birlikte dışarı çıkıp temiz hava alamamak, topraklama yapamayıp gün içerisinde maruz kaldığımız negatifliği üzerimizden atamamakta bizleri aynı ortamı yaşam alanlarımızda yaratmaya sürüklemiştir.


2. Yalnızlık/Sadelik: Aslında buna zorunlu bırakılmış olsak dahi bilinçaltımıza attığımız, üzerini örttüğümüz veyahut ertelediğimiz özelliklerimize geri dönüş yapmamızı sağladı izole olmak. Bu yüzden, evde kaldığımız süre boyunca müteşekkir olduğum bir konudur 'solitude'. Yaşama yoğunluğu yüzünden uzak kaldığımız benliğimize dönüş olanağı oldu bu aylar. Gerçek mutluluğa dışarda değil de, içimizde ulaşmamızın önemini kavradık. Hayatımızın esas önemli noktalarına odaklanıp yüklerimizden kurtulup daha da sadeleştik.


3. Bilgi İhtiyacı: Doğa ve sadelik ihtiyacını karşıladıktan sonra da gelişen beyinlerin aradığı tek bir unsur kaldı; bilgi. Bu noktada kendimizi geliştirme adına daha önce yapmadığımız, belki de aklımızda olup zaman bulamadığımız içimizde uhde kalan alanlara yöneldik; sanat, edebiyat gibi. Sanat yeteneğe ihtiyaç duyduğu için kimimiz altından kalkabildik kimimiz bir kaç deneme sonra vazgeçtik. Fakat edebiyat hiçbirimizi yarı yolda bırakmadı. Yediden yetmişe bir çok kişi ilgi alanlarına göre kitaplara yöneldiler ve kişisel gelişimlerini harekete geçirdiler.


Bu unsurlar arasında en çok yönelmek istediğim üçüncü. Ben de yukarda bahsettiğim bilgi arayışında olanlardandım ve ilgilerim doğrultusunda kendimi daha da çok doldurmak istediğim bir alan olan edebiyata yöneldim. En sonunda da iş hayatı yüzünden ara verdiğim, zaman ayıramadığım küçüklüğümden beri en sevdiğim şey olan kitap okumaya bu karantinada geri dönebildim. Her ne kadar yıllık hedefime ulaşamamış olsam da 41 kitapla yılı tamamladım ve şimdi de 2021 yılından tam olarak ne istediğimi ve ne beklediğimi biliyorum, en azından geçen seneki rekorumdan fazlasını kırmak :). Her zaman edebiyat ve yazıyla iç içe olmak istemiştim ve bu platformda karşınızdayım. İşte şimdi 2021'in ilk gününün sonunda koyduğum hedeflerimin en azından yapabildiğim kadarını gerçekleştirmek umudundayım.


0 yorum

Psikolojik İyi Oluş Workshopları

Daha iyi hissetmek için göz atın.

bottom of page